Małe i delikatne polędwiczki szybko ugotują się w gorącej zupie, zachowując
w środku piękną, różową barwę.

Na 4 porcje – przyrządzanie: 35 min. – jedna porcja dostarcza ok. 460 kcal

 

Zupa:

– 150 g zielonej fasolki szparagowej

– sól

– 300 g dyni muszkatołowej

– 1 łodyżka trawy cytrynowej (do nabycia w sklepach azjatyckich)

– 4 listki limonki kaffir (do nabycia w sklepach azjatyckich)

– 6 małych, cienkich plasterków imbiru

– 1 łyżka brązowego cukru

– 1 łyżeczka czerwonej tajskiej pasty curry (do nabycia w sklepach azjatyckich)

– 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

– 1 puszka niesłodzonego mleka kokosowego (400 ml)

– 500 ml bulionu warzywnego (instant)

– 200 g śmietany

 

Mięso:

– 4 małe polędwiczki jagnięce (po ok. 60 g)

– 1 łyżka oliwy

– sól

– świeżo zmielony czarny pieprz

 

  1. Fasolkę umyć, oczyścić, poprzekrawać na trzy części, ugotować na pół twardo w osolonym wrzątku (ok. 5 minut). Odcedzić przez sito, zahartować bardzo zimną wodą, osączyć.
  2. Dynię obrać, pestki i otaczające je włókna wyjąć łyżką, miąższ pokroić w kostkę wielkości 1 cm. Trawę cytrynową na grubszym końcu nieco spłaszczyć, lekko rozbijając ją grzbietem noża, pokroić na małe kawałki. Listki limonki porwać na spore kawałki. Plasterki imbiru obrać.
  3. W szerokim rondelku z długą rączką w średniej temperaturze skarmelizować cukier na jasny kolor (podgrzewać przez ok. 2 minuty). Wymieszać z pastą curry i koncentratem pomidorowym, podsmażać przez 1 minutę.
  4. Całość rozprowadzić mlekiem kokosowym, gotować 2 minuty, następnie wlać bulion warzywny. Dodać trawę cytrynową, listki limonki, imbir, gotować wszystko razem 10 minut bez przykrycia w niskiej temperaturze. Pamiętać o mieszaniu.
  5. 5. Wlać śmietanę, zupę zagotować, zagęścić, podgrzewając jeszcze 10 minutw niskiej temperaturze. Przetrzeć zupę przez gęste sitko, dobrze wyciskając przy tym przyprawy korzenne łyżką wazową.
  6. Ponownie zagotować zupę, wrzucić pokrojoną dynię, gotować całość w średniej temperaturze ok. 6 minut. Przyprawić zupę solą, odstawić na bok.
  7. Polędwiczki osuszyć ręcznikiem papierowym, oczyścić z delikatnych błon i ścięgien, pokroić na kawałki wielkości 1,5 cm. Rozgrzać patelnię, wlać oliwę. Mięso posolić i popieprzyć, przez 2 minuty obsmażyć za wszystkich stron na rozgrzanej oliwie w średniej temperaturze. Przełożyć na talerz.
  8. Do zupy włożyć fasolkę, całość zagotować, dodać mięso. Lekko podgrzać całość w niskiej temperaturze przez 1 minutę. Zupę można spożywać w tej postaci albo podać do niej gotowany ryż.

 

Nasza rada

Polędwiczki są delikatne i gotują się bardzo szybko, dlatego nie należy ich smażyć w zbyt wysokiej temperaturze – lepiej żeby doszły w gorącej zupie. Mięso będzie wtedy soczyste i zachowa wewnątrz piękny różowy kolor.