Hodowanie bydła na dużą skalę wcale nie musi być szkodliwe dla środowiska. Ba! Może nawet działać regenerująco! Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że zwierzęta korzystające z pastwisk, zapewniają im niezwykle cenne „usługi” ekosystemowe. Choćby odpowiedni obieg składników odżywczych, ulepszoną strukturę gleby czy lepszą filtrację wody. Korzyści te z kolei mogą pomóc rolnikom i hodowcom zwiększyć produkcję i zyski, tworząc bardziej żyzne użytki zielone.

To nie wszystko. Duże hodowle bydła czy świń można przecież rozwijać w symbiozie z istniejącym ekosystemem. W przeciwieństwie do wielohektarowych upraw, hodowle, nawet te bardzo duże, nie muszą modyfikować tak bardzo naturalnego środowiska dookoła. Wiemy dobrze, że to możliwe, bo obok naszych krów i świń na mazurskiej farmie nieopodal Puszczy Boreckiej żyją pszczoły, bobry czy sarny. Ingerujemy w naturę w sposób minimalny. I wszyscy mają się dobrze.

Większość wołowiny nie jest jednak produkowana w sposób regeneracyjny i przyjazny dla istniejącego ekosystemu. Dlaczego? No cóż… Tu znaczenie ma oczywiście ekonomia. Tak jest po prostu prościej. Wypas regeneracyjny wymaga bowiem intensywnego zarządzania. Zwierzęta muszą być często przenoszone na różne pastwiska. Każda rotacja wymaga z kolei monitorowania zdrowia pastwisk i wpływu na zwierzęta oraz odpowiedniego dostosowania planów wypasu. Producenci nie są również odpowiednio nagradzani za praktyki regeneracyjne, ponieważ większość konsumentów nawet nie wie, że istnieje takie rolnictwo. Podobnie jest z ingerowaniem w naturę. Skoro jest teren, to trzeba go zagospodarować. Zasiać zboże i tak dalej. Mało kto pozwala sobie na pozostawienie otoczenia pastwisk naturze.

Próbujemy to zmienić. Odwiedzając nasz punkt masz pewność co kupujesz i zawsze bez obaw możesz spytać o pochodzenie danego produktu. Coraz więcej wołowiny dostępnej w naszym sklepie w Hali Koszyki pochodzi bowiem z naszej hodowli, nad którą mamy absolutnie pełną kontrolę. Mamy również satysfakcję, bo wiemy, że naszym gospodarstwem nie niszczymy istniejącego ekosystemu.

To podejście bardziej wymagające, bardziej kosztowne, ale na pewno nie na skróty. Uważacie, że warto?

#CrazyButcher #InQualityWeTrust